Moravský bikemaraton 2019

2019-08-31 Leština (Zábřeh)

archiv

announcement

registration

start list

results

80km total: 40, men : 37, women: 3, Muži A: 10, Muži B: 6, Muži C: 10, Muži D: 11, Juniorky: 0, Ženy A: 1, Ženy: 2 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf]
Tandemy 80km MČRaSR pro přihlášky total: 10, men : 9, women: 1, Tandemy: 4, N [0][][x]: 1 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf]
50km total: 154, men : 148, women: 6, Junioři: 5, Muži I: 103, Muži II: 24, Muži III: 16, Juniorky: 0, Ženy: 6 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf]
30km total: 56, men : 44, women: 12, Předžáci: 3, MladšíŽaci: 2, StaršíŽáci: 11, TouristOpen: 38, PekařiJunioři: 0, Předžačky: 2, MladšíŽačky: 0, StaršíŽačky: 0, PekařkyJuniorky: 0, PekařkyMladší: 0, Pekařky: 0 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf]
15km handicap total: 0, men : 0, women: 0, Muži: 0, Ženy: 0 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf]
2x15km handicap total: 0, men : 0, women: 0, Muži: 0, Ženy: 0 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf]

start list 50km

start ~ 11:05:00 , all years of born , registered: 154 participants ( 148 of men, 6 of women) 900m převýšení

category # name state year team
Muži II [ ] Babiánek Milan CZE 1963 MiKo cycles Přerov
Muži III [ ] Barfus Miroslav CZE 1958 CYKLO ŽOPY
Muži I [ ] Běhůnek Svatoslav CZE 1981 Unitherm Běhůnek s.r.o.
Muži I 100kg [ ] Berka Jakub CZE 1986 VOSA Šumvald
Muži I [ ] Bešta Josef CZE 1982 Klopinana
Muži I 100kg [ ] Bešta Josef CZE 1982 Klopinana
Muži I [ ] Boček Vítězslav CZE 1970 Nábytkové studio Lazecký
Muži I 100kg [ ] Březina Josef CZE 1978 Tři šneci
Muži I 100kg [ ] Březina Josef CZE 1978 Dlouhomilov
Muži II [ ] Buček Petr CZE 1968 NOVATOP - LAPIERRE
Junioři [ ] BUREŠ ŠTĚPÁN CZE 2003 Cyklomorava
Muži I [ ] Cahlík Tomáš CZE 1987 Šumperk
Muži I [ ] Čejka Tomáš CZE 1987 CZ LOKO
Junioři [ ] Čmakal František CZE 2003 Cyklo Polách a syn Šumperk
Muži I [ ] Dolezal Frantisek CZE 1987 Újezd
Muži I [ ] Doležal Jan CZE 1979 Cyklo Klub Bendl
Muži I [ ] Doležal Jaromír CZE 1974 Překlady Hrochová Brníčko
Muži II [ ] Dosoudil Petr CZE 1967 Sámzasebe
Muži I [ ] Dovrtěl David CZE 1993 CYKLO ŽOPY
Muži II [ ] Dovrtěl Zdeněk CZE 1963 CYKLO ŽOPY
Muži II [ ] Dušek Jaroslav CZE 1962 CK Morava
Muži I pekar [ ] Engel Marek CZE 1972 Diamant Puratos
Muži I [ ] Filka Karel CZE 1987 Biketeam TJ Zlaté Hory
Junioři [ ] Fričar Jan CZE 2001 MTB Freedom
Muži I [ ] Fričar Jiří CZE 1975 MTB Freedom
Muži III [ ] Frkal Miroslav CZE 1956 NOVATOP Opava
Muži III [ ] fucik zenek CZE 1956 delta real
Muži I [ ] Gerhard Tomáš CZE 1972 Duko Rýmařov
Muži I [ ] Grézl Martin CZE 1991 Nakriv
Muži I [ ] Grézl Ondřej CZE 1986 Rovensko
Muži I [ ] Gulyás Josef CZE 1974 CZ LOKO
Muži I [ ] Gulyás Josef CZE 1974 CZ LOKO
Muži I [ ] Halfar Martin CZE 1989 eSeNBáci Jeseník
Muži I [ ] Handl Tomáš CZE 1975 Olomouc
Muži I pekar [ ] Hanzal Radek CZE 1974 Jizerské pekárny
Muži III [ ] Harčarík Jaroslav CZE 1959 Hanušovice
Muži I [ ] Havran Jiří CZE 1982 Litomyšl
Muži I [ ] Chmela Jan CZE 1977 ŠSPLK Štěpánov
Muži I [ ] Jakeš Stanislav CZE 1989 PINATA SKI AND BIKE TEAM
Muži I pekar [ ] Jakubík Hynek CZE 1977 Zeelandia
Muži I [ ] Jílek Martin CZE 1975 KNP team Zábřeh
Muži I [ ] Kaplan Josef CZE 1981 Jablonné nad Orlicí
Muži I [ ] Kašpar Petr CZE 1975 Biketeam TJ Zlaté Hory
Muži III [ ] Keprt Jan CZE 1954 Nadoraz Zábřeh
Muži II [ ] Knápek Petr CZE 1966 KN PROJECT
Muži II [ ] Kohout Radovan CZE 1966 Medlov
Muži I pekar [ ] Kolář Ivo CZE 1988 Pekařství a cukrářství Sázava s.r.o.
Muži I [ ] Kolář Vladimír CZE 1974 CT Hvozdná
Muži II handicap [ ] Kolovrat René CZE 1967 Šóral bike Prostějov
Muži I [ ] Koňárek Petr CZE 1973 RD Rýmařov
Muži I [ ] König Jiří CZE 1978 Normalie czech
Muži I [ ] Kopecký Vít CZE 1985 Opava
Muži I [ ] Kopečný Petr CZE 1982 Olomouc
Muži III [ ] Kouřil Jiří CZE 1955 Fitko Jeseník
Muži II pekar [ ] Krčmář Roman CZE 1968 Kleins
Muži I [ ] Krejčí Vladislav CZE 1974 Bike sport Uničov
Muži I [ ] Krestýn Martin CZE 1987 VOSA Šumvald
Muži I [ ] Krišťák David CZE 1987 Zeelandia
Muži I [ ] Kuběna Petr CZE 1978 Ostrava
Muži I [ ] Kuběna Petr CZE 1978 Ostrava
Muži III pekar [ ] Kubíček Bohumil CZE 1957 NOPEK Bike Team
Muži I [ ] Kubiš Ondřej CZE 1988 Biketeam TJ Zlaté Hory
Muži I 100kg [ ] Kulatý Martin CZE 1975 Bikesport Team Mohelnice
Junioři [ ] Kunert Dominik CZE 2002 Hrabová
Muži I [ ] Kvítek Pavel CZE 1986 Kovo Praha
Muži I [ ] Lindner Roman CZE 1984 Dolany
Muži I [ ] Lux Roman CZE 1975 d.Cycle
Muži III [ ] Majerník Karol CZE 1957 HaPeCyklosport Brno
Muži I [ ] Malý Tomáš CZE 1974 KN Project Zábřeh
Muži I [ ] Matěj Petr CZE 1976 Tři šneci
Muži II [ ] Matějičný Josef CZE 1962 Nový Jičín
Muži I pekar [ ] MLÍKA PETR CZE 1970 UNITED BAKERIES
Muži I [ ] Motyčka Martin CZE 1971 OCK
Muži I [ ] Musílek Tomáš CZE 1999 Tomáš Musílek - I.G.C. Strojal (sponzor)
Muži II [ ] Nádvorník Zdeněk CZE 1962 Koala - Stevens MTB team
Muži I [ ] Navara Ivo CZE 1970 Bikesport Team Mohelnice
Muži I [ ] navara milan CZE 1980 ol dirty bastard
Muži I [ ] Navrátil Viktor CZE 1976 Uničov
Muži I [ ] Nečas Miroslav CZE 1974 Olomouc
Muži II pekar [ ] Nejezchleba Pavel CZE 1969 Zeelandia spol. s r.o.
Muži I [ ] Nemrava Petr CZE 1980 SC Samotišky
Muži I [ ] Nétek Rostislav CZE 1985 Cyklomorava
Muži I [ ] Novák Patrik CZE 1992 Cyklo Polách a syn Šumperk
Muži I [ ] Novák Patrik CZE 1992 Cyklo Polách a syn Šumperk
Muži I [ ] Novotný Radek CZE 1970 OCK Osík
Muži I [ ] Obšivač Jiří CZE 1973 Moravský Beroun
Muži I [ ] Opluštil Jindřich CZE 1984 Ostrava-Poruba
Muži III [ ] Orság František CZE 0000 ŠSPLK Štěpánov
Muži III [ ] Orság František CZE 1956 ŠSPLK Štěpánov
Muži III [ ] Orság František CZE 1956 ŠSPLK Štěpánov
Muži III [ ] Orság František CZE 1956 ŠSPLK Štěpánov
Muži II [ ] Palich Zbyněk CZE 1965 Omega CZ - čechy
Muži I [ ] Panenka Pavel CZE 1980 Bludov
Muži II [ ] Pavelek Jaromír CZE 1964 MOUNTAINTIME.CZ VENDETTA
Muži I [ ] Pazdera Radim CZE 1978 Hranice
Muži I [ ] Pěnička Jiří CZE 1979 Zábřeh, Zvole
Muži I [ ] Petrovský Marek CZE 1972 Promotorsport
Muži I [ ] Plhák Jaroslav CZE 1983 CZ LOKO
Muži I pekar [ ] Pokorný Miroslav CZE 1982 United Bakeries
Muži I [ ] Polách Jiří CZE 1972 Cyklo Polách a syn Šumperk
Muži II 100kg [ ] Polášek Pavel CZE 1967 Slavoňov
Muži I [ ] Poulíček Josef CZE 1991 Luká
Muži I 100kg [ ] Povolny Petr CZE 1979 Olomouc
Muži I pekar [ ] Rada Michal CZE 1979 Zeelandia
Muži I 100kg [ ] Rešl David CZE 1975 Bikesport Team Mohelnice
Muži II [ ] Riedl Petr CZE 1966 Dukla Chromeč
Muži I [ ] Richter David CZE 1977 TOFIDO
Muži I [ ] Rolný Marián CZE 1978 Nový Jičín
Muži III pekar [ ] Rumplík Jaromír CZE 1959 United Bakeries
Muži III [ ] Rypl Rostislav CZE 1955 CYKLOSPORT CHROPYNĚ
Muži I [ ] Skalický Vojtěch CZE 2000 Lesnice
Junioři [ ] Smolen Karel CZE 2003 Šternberk
Muži II [ ] Smolen Karel CZE 1963 Domašov u Šternberka
Muži I [ ] Smyčka Lukáš CZE 1982 Medlov
Muži II [ ] Sobala Miroslav CZE 1962 Biketeam TJ Zlaté Hory
Muži I 100kg [ ] Sonntag Robert CZE 1973 CYKLO ŽOPY
Muži I 100kg [ ] Spurný Lukáš CZE 1983 Vosa Šumvald
Muži II [ ] Staník Josef CZE 1969 Bike Sport Uničov
Muži I 100kg [ ] Stein Martin CZE 1983 Respect Bikes
Muži I [ ] Stryk Milan CZE 1985 Bikesport Team Mohelnice
Muži I [ ] Střecha Jiří CZE 1986 Ústí nad Orlicí
Muži I [ ] Šalmík Pavel CZE 1972 RD Rýmařov
Muži I [ ] Šenk Martin CZE 1978 Vosa Šumvald
Muži I [ ] Šimek Pavel CZE 1980 CZ LOKO
Muži I [ ] Šrubař Stanislav CZE 1974 Šumperk
Muži I [ ] Šrůtek Michal CZE 1983 Kongo TeaM
Muži I [ ] Šrůtek Michal CZE 1983 Kongo TeaM
Muži I [ ] Šuba Jan CZE 1984 VOSA Šumvald
Muži II [ ] Švercl Martin CZE 1967 Česká Třebová
Muži I [ ] Tělupil Martin CZE 1988 CykloRD
Muži I [ ] Tichy petr CZE 1972 Kunčice pod On.
Muži III pekar [ ] Tomeš Miroslav CZE 1958 pekařství Samek Náchod
Muži III pekar [ ] Tomeš Miroslav CZE 1958 pekařství Samek Náchod
Muži II [ ] Tutsch Václav CZE 1969 PRESTIGE CYCLING TEAM
Muži II [ ] Uchytil Alois CZE 1966 Biketeam TJ Zlaté Hory
Muži I [ ] Vala Denis CZE 1979 United Bakeries a.s.
Muži I pekar [ ] Valenta Michal CZE 1982 United Bakeries
Muži I [ ] Vávra Aleš CZE 1982 ANAG Olomouc
Muži I [ ] Vlček Rostislav CZE 1976 CYKLO ŽOPY
Muži I [ ] Vogel Michal CZE 1976 ŠUMPERK
Muži I [ ] Volík Marek CZE 2000 Force Team Jeseník
Muži I [ ] Vondruška Bohuslav CZE 1986 TJ Sokol Hrabenov
Muži I [ ] Vortel Ondřej CZE 1987 Cyklo Polách a syn Šumperk
Muži I [ ] Všetíček Pavel CZE 1976 Litovel
Muži I [ ] Wolf David CZE 1990 Na Nové 1659/15, Zábřeh
Muži II [ ] Zemek Lubomír CZE 1967 TJ Družba Hlavnice
Muži I [ ] Ziegler Petr CZE 1970 Duko Rýmařov
Muži II [ ] Žovinec Milan CZE 1968 Vemblődi Uničov