Moravský bikemaraton 2018

2018-08-25 Leština (Zábřeh) 

archiv

announcement

registration

start list

results

80km total: 56, men : 48, women: 8, Muži A: 4, Muži B: 12, Muži C: 23, Muži D: 9, Juniorky: 2, Ženy A: 3, Ženy: 3 [html] [pdf]
Tandemy 80km MČRaSR total: 1, men : 0, women: 1, Tandemy: 1 [html] [pdf]
50km total: 198, men : 185, women: 13, Junioři: 3, Muži I: 133, Muži II: 32, Muži III: 17, Juniorky: 0, Ženy: 13 [html] [pdf]
30km total: 93, men : 69, women: 24, Předžáci: 5, MladšíŽaci: 14, StaršíŽáci: 9, TouristOpen: 53, PekařiJunioři: 0, Předžačky: 0, MladšíŽačky: 1, StaršíŽačky: 6, PekařkyJuniorky: 0, PekařkyMladší: 1, Pekařky: 4 [html] [pdf]
15km handicap total: 0, men : 0, women: 0, Muži: 0, Ženy: 0 [html] [pdf]
2x15km handicap total: 5, men : 5, women: 0, Muži: 5, Ženy: 0 [html] [pdf]
file file type size last modified
Soutez Tymu pdf 38425B25.08.2018 16:20:12

result list 50km

start ~ 11:05:00

rank rank/cat. # name year state team finish delay Hrazlap#2
1 1 / Muži I [143] Radek Holec 1999 CZE Bikesport Team Mohelnice 01:45:30.6
2 2 / Muži I [313] Lukáš Bukovský 1977 CZE Hradec Králové 01:45:38.7 00:08.1
3 3 / Muži I [138] Marek Hejtmánek 1997 CZE SPORTON ŠUMPERK 01:49:04.2 03:33.6
4 4 / Muži I [188] Pavel Kvítek 1986 CZE Kovo Praha 01:50:38.6 05:08.0
5 5 / Muži Ihandicap [112] Jan Čapek 1973 CZE SK SKIVELO neslyšících Olomouc 01:52:15.2 06:44.6
6 6 / Muži I [304] Tomas Zlamal 1979 CZE olomouc 01:52:28.0 06:57.4 02:04:12.0 (1)
7 7 / Muži I [266] Aleš Vávra 1982 CZE ANAG Olomouc 01:52:45.8 07:15.2
8 8 / Muži I [288] Vladislav Krejčí 1974 CZE Bike sport Uničov 01:52:52.3 07:21.7
9 9 / Muži I [197] Antonín Maňur 1989 CZE Stará Ves 01:54:34.3 09:03.7
10 10 / Muži Ihandicap [217] Pavel Pastrnek 1976 CZE SK SKIVELO neslyšících Olomouc 01:55:02.9 09:32.3
11 1 / Junioři [312] Marek Volík 2000 CZE Force GO Jeseník 01:58:13.2 12:42.6
12 11 / Muži I [142] Radek Hlásný 1985 CZE Písařov 01:58:30.7 13:00.1
13 12 / Muži I [280] Tomáš Zlámal 1979 CZE Proxima 01:58:38.3 13:07.7 02:05:18.0 (3)
14 13 / Muži I [176] Jiří König 1978 CZE Cyklomorava 01:58:38.5 13:07.9 02:05:18.0 (2)
15 14 / Muži I [209] Miroslav Nečas 1974 CZE Olomouc 01:59:13.6 13:43.0
16 15 / Muži Ihandicap [171] František Kocourek 1983 CZE SK SKIVELO Neslyšících Olomouc 01:59:19.6 13:49.0
17 16 / Muži Ihandicap [241] David Studýnka 1976 CZE SK SKIVELO neslyšících Olomouc 01:59:34.2 14:03.6
18 2 / Junioři [113] Jan Čech 2002 CZE HEAD Bike TJ Opava 02:00:06.9 14:36.3
19 17 / Muži I [189] Martin Lejska 1981 CZE SPECIALIZED 02:00:16.0 14:45.4
20 18 / Muži I [154] Radek Jorda 1983 CZE Olomouc 02:00:16.6 14:46.0 02:07:38.0 (4)
21 19 / Muži I [174] Ivo Kolář 1988 CZE Postřelmov 02:00:52.9 15:22.3
22 1 / Ženy [302] Klára Kubínová 1997 CZE NOVATOP GHOST 02:00:53.6 15:23.0
23 20 / Muži I [128] Radim Fiala 1995 CZE cyklo team KOLÁRNA 02:01:14.5 15:43.9
24 21 / Muži I [121] David Dovrtěl 1993 CZE CYKLO ŽOPY 02:02:11.4 16:40.8
25 22 / Muži Ihandicap [156] Tomas Kajnar 1978 CZE Zlate Hory 02:02:31.0 17:00.4
26 23 / Muži I [305] Tomáš Gerhard 1972 CZE Duko Rýmařov 02:02:39.8 17:09.2
27 24 / Muži I [278] Vojtěch Zeman 1985 CZE GHOST TEAM 02:02:59.3 17:28.7
28 25 / Muži I [310] Jaromír Ondra 1978 CZE Tovačov 02:02:59.6 17:29.0
29 26 / Muži I [309] stanislav kunst 1975 CZE bike sport uničov 02:03:00.2 17:29.6
30 27 / Muži I [190] Roman Lindner 1984 CZE Dolany 02:03:02.1 17:31.5
31 28 / Muži I [219] Marek Petrovský 1972 CZE Loupežníci 02:03:06.1 17:35.5
32 29 / Muži I [299] Martin Klein 1989 CZE Štíty 02:03:25.9 17:55.3
33 30 / Muži I [273] Radek Vtípil 1983 CZE GHOST team 02:03:38.6 18:08.0
34 2 / Ženy [274] Jana Vtípilová 1992 CZE GHOST team 02:03:43.9 18:13.3
35 31 / Muži Ihandicap [114] Roman Dohnal 1981 CZE SK SKIVELO neslyšících Olomouc 02:04:09.0 18:38.4
36 1 / Muži III [180] Jiři Kouřil 1955 CZE Fitko Jeseník 02:04:15.4 18:44.8
37 1 / Muži II [179] jiri kosek 1966 CZE sport studene 02:04:36.4 19:05.8 03:15:59.0 (6)
38 32 / Muži I [246] Martin Šenk 1978 CZE šutr team šumvald 02:04:38.4 19:07.8
39 33 / Muži I [192] Roman Lux 1975 CZE d.Cycle 02:05:29.7 19:59.1
40 34 / Muži I [115] Jan Doležal 1979 CZE Cyklo Klub Bendl 02:05:44.6 20:14.0
40 2 / Muži III [131] Miroslav Frkal 1956 CZE NOVATOP Opava 02:05:44.6 20:14.0
42 35 / Muži I [317] Tomáš Koukol 1978 CZE Olomouc 02:05:54.2 20:23.6
43 36 / Muži I [162] Konstantin Kavrentzis 1981 CZE Cyklo Polách a syn 02:06:34.5 21:03.9
44 37 / Muži I [257] petr Tichy 1972 CZE Kunčice pod On. 02:06:39.9 21:09.3
45 2 / Muži II [139] Miloš Hejtmánek 1963 CZE C.A.C-mtb 02:07:50.3 22:19.7
46 38 / Muži I [195] Lukáš Malínek 1980 CZE Bikesport Mohelnice 02:08:23.2 22:52.6
47 39 / Muži Ipekar [125] Marek Engel 1972 CZE Diamant Puratos 02:08:29.7 22:59.1
48 40 / Muži I [144] David Horký 1990 CZE Cyklo Polách Šumperk 02:09:30.0 23:59.4
49 41 / Muži I [318] Lukáš Nevrlý 1985 CZE Litovel 02:09:37.2 24:06.6
50 42 / Muži I100kg [227] David Rešl 1975 CZE Bikesport Team Mohelnice 02:09:41.9 24:11.3
51 43 / Muži I [289] Ondra Jašek 1977 CZE Atletika Zábřeh 02:09:47.4 24:16.8
52 44 / Muži I [276] Roman Zapletal 1978 CZE Kladky 02:10:11.5 24:40.9
53 45 / Muži I [158] Josef Kaplan 1981 CZE Jablonné nad Orlicí 02:10:32.5 25:01.9
54 46 / Muži I [196] Tomáš Malý 1974 CZE KN Project Zábřeh 02:11:35.8 26:05.2
55 3 / Ženy [117] Ivana Doležalová 1982 CZE cykloteam KOLÁRNA Olomouc 02:11:39.6 26:09.0
56 47 / Muži I [283] Marcel Železný 1994 CZE MOOLBIKE.CZ 02:11:48.9 26:18.3
57 3 / Muži III [311] Tomáš Boreček 1957 CZE NOVATOP LAPIERRE 02:11:52.6 26:22.0
58 3 / Muži IIhandicap [243] Luděk Šaník 1959 CZE Černí koně 02:12:20.2 26:49.6
59 48 / Muži I [315] Ondřej Spusta 1982 CZE Šternberk 02:12:21.5 26:50.9
60 49 / Muži I [211] Petr Nemrava 1980 CZE SC Samotišky 02:12:35.8 27:05.2
61 50 / Muži Ipekar [136] Radek Hanzal 1974 CZE Jizerské pekárny 02:13:40.6 28:10.0
62 4 / Muži II [119] Petr Dosoudil 1967 CZE Sámzasebe 02:13:40.7 28:10.1
63 5 / Muži II [228] Petr Riedl 1966 CZE Dukla CHromeč 02:14:08.7 28:38.1
64 51 / Muži I [177] Vít Kopecký 1985 CZE Opava 02:14:28.9 28:58.3
65 6 / Muži II [303] Jiří Kubín 1965 CZE Malbery Opava 02:14:37.7 29:07.1
66 52 / Muži I [252] Jan Šuba 1984 CZE ŠUTR TEAM ŠUMVALD 02:14:58.8 29:28.2
67 53 / Muži I [284] Pavel Matura 1976 CZE Bludov 02:15:11.9 29:41.3
68 7 / Muži II [400] Jiří Hýbl 1962 CZE Zábřeh 02:15:37.2 30:06.6
69 54 / Muži I [250] Michal Šrůtek 1983 CZE Kongo TeaM 02:15:53.5 30:22.9
70 55 / Muži I [314] Martin Hájek 1987 CZE Kolárna Olomouc 02:16:11.9 30:41.3
71 3 / Junioři [126] Matyáš Falta 2000 CZE Náchod 02:16:31.4 31:00.8
72 56 / Muži I [270] Ondřej Vortel 1987 CZE Cyklo Polách a syn Šumperk 02:16:40.1 31:09.5
73 57 / Muži Ihandicap [199] Tomáš Mastík 1978 CZE Handicap 02:17:07.6 31:37.0
74 58 / Muži I [255] Richard švrček 1976 CZE Cobram team 02:17:07.9 31:37.3
75 59 / Muži I [198] Martin Maršoun 1976 CZE MIBO Bike Team 02:17:08.6 31:38.0
76 60 / Muži Ipekar [275] Zdeněk Zábranský 1978 CZE Zeelandia 02:17:16.0 31:45.4
77 61 / Muži I [194] Jiří Majstršín 1987 CZE Zábřeh 02:17:57.8 32:27.2
78 8 / Muži II [300] Petr Klein 1965 CZE Štíty 02:18:38.6 33:08.0
79 62 / Muži I [214] Radek Novotný 1970 CZE OCK Osík 02:19:02.0 33:31.4
80 63 / Muži I [259] Václav Tutsch 1969 CZE PRESTIGE CYCLING TEAM 02:19:16.8 33:46.2
81 9 / Muži II [129] Milan Frank 1967 CZE Cykloklub Morava 02:20:33.7 35:03.1
82 64 / Muži I [308] Karel Huňka 1969 CZE Ptení 02:20:49.8 35:19.2
83 65 / Muži I [184] Petr Kuběna 1978 CZE Ostrava 02:21:04.4 35:33.8
84 66 / Muži I [122] Stanislav Duchovny 1981 CZE Dvorce 02:21:04.9 35:34.3
85 10 / Muži II [237] Miroslav Sobala 1962 CZE biketeam Zlaté Hory 02:21:43.6 36:13.0
86 4 / Ženy [103] Eliška Běloušková 1994 CZE GHOST Team 02:22:05.5 36:34.9
87 67 / Muži Ihandicap [155] Pavel Jungmann 1980 CZE SK SKIVELO neslyšících Olomouc 02:22:45.9 37:15.3
88 11 / Muži II [249] Milan Škoda 1966 CZE Redpoint team 02:22:46.1 37:15.5
89 68 / Muži Ihandicap [265] Lumír Vaszily 1986 CZE SK SKIVELO neslyšících Olomouc 02:22:46.3 37:15.7
90 69 / Muži I [260] Jaroslav Václavek 1970 CZE RODAK 02:22:46.5 37:15.9
91 70 / Muži I [301] Ladislav Liška 1970 CZE Lipová 02:22:48.6 37:18.0
92 71 / Muži Ihandicap [170] Petr Kocman 1970 CZE Čemba/Černí koně 02:23:02.5 37:31.9
93 72 / Muži I [292] Milan Honig 1969 CZE Litovel 02:23:22.1 37:51.5
94 73 / Muži I [232] David Ryšavý 1975 CZE Bikesport Team Mohelnice 02:23:43.8 38:13.2
95 12 / Muži II [101] Milan Babiánek 1963 CZE MiKo cycles Přerov 02:23:49.6 38:19.0
96 74 / Muži I [281] Martin Žahourek 1982 CZE Proxima-team 02:23:52.0 38:21.4
97 75 / Muži I [282] Ivo Žák 1980 CZE Proxima-team.cz 02:23:53.2 38:22.6 02:58:03.0 (5)
98 76 / Muži I [178] Petr Kopečný 1982 CZE Olomouc 02:23:56.1 38:25.5
99 4 / Muži III [109] Jožka Bystrianský 1954 CZE GHOST team 02:24:11.7 38:41.1
100 13 / Muži II [172] Radovan Kohout 1966 CZE Medlov 02:24:52.4 39:21.8
101 14 / Muži II [307] Miroslav Křeček 1962 CZE KOB Prostějov 02:24:54.0 39:23.4
102 5 / Ženy [215] Anetta Nyitraiová 1990 CZE Opava 02:24:54.1 39:23.5
103 77 / Muži I100kg [240] Martin Stein 1983 CZE OSTROJ bike team Opava 02:24:55.2 39:24.6
104 15 / Muži IIpekar [224] Radek Pospíšil 1963 CZE Omega CZ - Morava 02:24:56.6 39:26.0
105 78 / Muži I [175] Petr Koňárek 1973 CZE Bike Rýmařov 02:25:42.5 40:11.9
106 16 / Muži II [167] Roman Klein 1968 CZE Uničov 02:25:44.9 40:14.3
107 79 / Muži Ipekar [133] Daniel Glogar 1978 CZE Mondelez 02:25:47.7 40:17.1
108 80 / Muži I [130] Jiří Fričar 1975 CZE MTB Freedom 02:25:49.4 40:18.8
109 81 / Muži I [118] Miloš Doskočil 1974 CZE SPORTON ŠUMPERK 02:25:51.1 40:20.5
110 82 / Muži I100kg [123] Michal Dušek 1992 CZE CK Morava 02:26:22.3 40:51.7
111 6 / Ženy [206] Jana Nádvorníková 1994 CZE Vosa Čechovice 02:26:32.9 41:02.3
112 7 / Ženy [236] Kateřina Slívová 1974 CZE Frýdlant nad Ostravicí 02:27:16.7 41:46.1
113 83 / Muži I [110] Tomáš Cahlík 1987 CZE Šumperk 02:27:52.0 42:21.4
114 84 / Muži Ipekar [203] PETR MLÍKA 1970 CZE UNITED BAKERIES 02:29:29.4 43:58.8
115 17 / Muži II [279] Lubomír Zemek 1967 CZE TJ Družba Hlavnice 02:30:01.4 44:30.8
116 85 / Muži I [223] Jaromír Pořízek 1979 CZE Oskava, Třemešek 02:30:34.7 45:04.1
117 86 / Muži I [205] Michal Muzikant 1975 CZE Troubelice 02:30:35.7 45:05.1
118 87 / Muži I [244] Marek Šašma 1971 CZE Cobram team 02:31:07.5 45:36.9
119 88 / Muži I [134] Ondřej Grézl 1986 CZE Rovensko 02:31:10.8 45:40.2
120 89 / Muži I [212] Rostislav Nétek 1985 CZE Cyklomorava 02:31:59.1 46:28.5
121 90 / Muži I [135] Tomáš Handl 1975 CZE Olomouc 02:32:08.5 46:37.9
122 91 / Muži I [153] Martin Jareš 1976 CZE Jablonné nad Orlicí 02:32:40.9 47:10.3
123 5 / Muži III [102] Miroslav Barfus 1958 CZE CYKLO ŽOPY 02:32:54.9 47:24.3
124 18 / Muži II [242] Jiří Šafránek 1964 CZE Poděbrady 02:33:45.7 48:15.1
125 92 / Muži I100kg [297] Vladimír Kistan 1971 CZE Rzmarov 02:34:10.6 48:40.0
126 93 / Muži I [290] Pavel Hotový 1970 CZE Cyklo Polách a syn 02:34:17.1 48:46.5
127 94 / Muži I [253] Martin Šulc 1977 CZE Jablonné nad Orlicí 02:34:21.6 48:51.0
128 95 / Muži I [105] Vítězslav Boček 1970 CZE Nábytkové studio Lazecký 02:34:22.4 48:51.8
129 96 / Muži I [271] Pavel Všetíček 1976 CZE Litovel 02:34:23.6 48:53.0
130 19 / Muži II [269] Jiří Voldán 1968 CZE DAKO Hodonín 02:35:05.6 49:35.0
131 6 / Muži III [316] Zdeněk Majer 1946 CZE Olomouc 02:35:05.8 49:35.2
132 7 / Muži III [295] Pavel Korec 1957 CZE Boskovice 02:35:28.4 49:57.8
133 20 / Muži II [218] Jaromír Pavelek 1964 CZE MOUNTAINTIME.CZ VENDETTA 02:36:20.9 50:50.3
134 97 / Muži Ipekar [267] Petr Veselík 1977 CZE PFAHNL 02:36:48.3 51:17.7
135 98 / Muži Ipekar [264] Michal Valenta 1982 CZE United Bakeries 02:37:01.8 51:31.2
136 99 / Muži I100kg [187] Martin Kulatý 1975 CZE Bikesport Team Mohelnice 02:37:26.3 51:55.7
137 8 / Muži III100kg [226] Ivo Raida 1955 CZE eSeNBáci Jeseník 02:37:27.1 51:56.5
138 100 / Muži I100kg [168] Miroslav Klug 1989 CZE CDW 02:38:09.0 52:38.4
139 101 / Muži I [291] Michal Zelený 1988 CZE Šumperk 02:38:09.1 52:38.5
140 102 / Muži I [146] Pavel Hrubý 1973 CZE KNP team Zábřeh 02:38:12.1 52:41.5
141 21 / Muži II [169] Petr Knápek 1966 CZE KN PROJECT 02:38:13.0 52:42.4
142 9 / Muži III [145] Petr HRUBÝ 1946 CZE ELEKTROKOLO 02:38:16.4 52:45.8
143 22 / Muži II [296] Ladislav Unzeitig 1967 CZE UNO Flock 02:38:36.8 53:06.2
144 103 / Muži I [204] Tomáš Musílek 1999 CZE Tomáš Musílek - I.G.C. Strojal 02:39:09.5 53:38.9
145 104 / Muži I [208] milan navara 1980 CZE těžká jamka 02:39:36.3 54:05.7
146 23 / Muži IIpekar [231] Jaromír Rumplík 1959 CZE United Bakeries 02:40:44.3 55:13.7
147 105 / Muži Ihandicap [106] Zdeněk Bradáč 1974 CZE Černí koně 02:41:24.8 55:54.2
148 106 / Muži I [173] Vladimír Kolář 1974 CZE CT Hvozdná 02:41:24.9 55:54.3
149 107 / Muži I100kg [104] Riziero Boccia 1984 CZE CZ LOKO 02:42:23.6 56:53.0
150 108 / Muži I100kg [108] Josef Březina 1978 CZE Tři šneci 02:43:03.6 57:33.0
151 109 / Muži Ipekar [147] Jaromír Hrudník 1976 CZE United Bakeries 02:43:19.8 57:49.2
152 8 / Ženy [166] Zuzana Keszelá 1990 CZE Pochodnický spolek 02:45:21.3 59:50.7
153 110 / Muži I [165] Honza Keprt 1983 CZE Silný team Uničov 02:45:51.5 01:00:20.9
154 111 / Muži I [248] Zbyněk Šindler 1972 CZE Červená jahoda 02:45:55.4 01:00:24.8
155 9 / Ženy [137] Jitka Harlenderová 1974 CZE Cykloteam Kolárna 02:46:02.8 01:00:32.2
156 10 / Ženy [124] Lenka Eliášová 1978 CZE Hačky 02:46:03.2 01:00:32.6
157 112 / Muži I [306] Petr Ziegler 1970 CZE Duko Rýmařov 02:48:02.7 01:02:32.1
158 113 / Muži I [263] Petr Valášek 1991 CZE Loštice 02:50:20.7 01:04:50.1
159 114 / Muži Ipekar [157] Radek Kamenský 1979 CZE Jizerské pekárny 02:52:57.0 01:07:26.4
160 115 / Muži I [163] Viktor Kejík 1976 CZE MIBO Bike Team 02:52:57.5 01:07:26.9
161 24 / Muži II [213] Rostislav Nétek 1959 CZE SK Salith sport , z.s. 02:53:10.7 01:07:40.1
162 10 / Muži III [164] Jan Keprt 1954 CZE Nadoraz Zábřeh 02:53:49.8 01:08:19.2
163 11 / Muži IIIhandicap [247] Karel Šída 1958 CZE Černí koně 02:54:11.9 01:08:41.3
164 12 / Muži IIIpekar [191] Miroslav Lipavský 1958 CZE PFAHNL 02:54:13.3 01:08:42.7
165 11 / Ženy [298] Edita Maříková 1993 CZE IN-LIFE Cycling Team 02:54:54.4 01:09:23.8
166 116 / Muži I [207] Ivo Navara 1970 CZE Bikesport Team Mohelnice 02:55:25.3 01:09:54.7
167 13 / Muži IIIpekar [160] Luboš Karník 1955 CZE Alimpek 02:56:06.7 01:10:36.1
168 117 / Muži I [186] Petr Kubíček 1975 CZE SPORTON ŠUMPERK 02:56:29.4 01:10:58.8
169 118 / Muži I [221] Jiří Polách 1972 CZE Cyklo Polách a syn Šumperk 02:57:12.5 01:11:41.9
170 119 / Muži I [141] Miroslav Hladký 1988 CZE CK Morava 02:58:22.1 01:12:51.5
171 120 / Muži I100kg [262] Denis Vala 1979 CZE United Bakeries 02:59:38.6 01:14:08.0
172 25 / Muži II100kg [116] Rudolf Doležal 1963 CZE Cyklomorava 02:59:41.6 01:14:11.0
173 26 / Muži IIpekar [216] Zbyněk Palich 1965 CZE Omega CZ - čechy 03:00:40.6 01:15:10.0
174 121 / Muži I [152] Jaromír Janíček 1986 CZE Jestrebi 03:01:25.5 01:15:54.9
175 12 / Ženy [233] Petra Salcburgerová 1989 CZE SK Salith sport,z.s. 03:03:40.3 01:18:09.7
176 122 / Muži I [256] Martin Tělupil 1988 CZE SK Cyklo-RD Pardubice 03:04:16.6 01:18:46.0
177 123 / Muži I [238] Robert Sonntag 1973 CZE CYKLO ŽOPY 03:04:48.5 01:19:17.9
178 124 / Muži I [285] Lukáš Hašek 1984 CZE Úsov 03:05:38.2 01:20:07.6
179 125 / Muži I [268] Rostislav Vlček 1976 CZE CYKLO ŽOPY 03:05:40.1 01:20:09.5
180 27 / Muži IIpekar [235] Petr Slavík 1966 CZE PFAHNL 03:07:06.9 01:21:36.3
181 28 / Muži II [120] Zdeněk Dovrtěl 1963 CZE CYKLO ŽOPY 03:09:33.3 01:24:02.7
182 126 / Muži Ipekar [210] Pavel Nejezchleba 1969 CZE Zeelandia spol. s r.o. 03:12:49.5 01:27:18.9
183 127 / Muži Ipekar [150] Hynek Jakubík 1977 CZE Zeelandia 03:13:34.7 01:28:04.1
184 29 / Muži IIhandicap [201] Martin Matoušek 1964 CZE Černí koně - Apache 03:16:04.6 01:30:34.0
185 128 / Muži I [161] martin kašpar 1976 CZE Tři šneci 03:16:29.3 01:30:58.7
186 30 / Muži II [254] Martin Švercl 1967 CZE Česká Třebová 03:23:37.3 01:38:06.7
187 31 / Muži IIpekar [202] Stanislav Mihulka 1960 CZE BAFUNARI PEKARI 03:25:29.9 01:39:59.3
188 32 / Muži II [287] Miroslav Hladký 1966 CZE Cyklomorava 03:31:20.3 01:45:49.7
189 129 / Muži I [277] Karel Zejfart 1972 CZE Šumperk 03:31:51.2 01:46:20.6
190 14 / Muži IIIpekar [222] Jaroslav Pomp 1956 CZE United Bakeries 03:36:32.3 01:51:01.7
191 130 / Muži I [151] Rostislav Janíček 1980 CZE Jestřebí 03:41:47.6 01:56:17.0
192 15 / Muži III [272] Zdeněk Všetička 1953 CZE SKP OLOMOUC 03:41:58.1 01:56:27.5
193 16 / Muži IIIpekar [185] Bohumil Kubíček 1957 CZE Litomyšl 03:49:28.6 02:03:58.0
194 131 / Muži I100kg [239] Jan Spálovský 1981 CZE United Bakeries 04:11:46.8 02:26:16.2
195 13 / Ženy [286] Ivana Hladká 1969 CZE Cyklomorava 04:17:45.0 02:32:14.4
DNF / Muži I [261] Michal Vágner 1977 CZE PRESTIGE CYCLING TEAM
DNF / Muži IIIpekar [258] Miroslav Tomeš 1958 CZE pekařství Samek Náchod
DNF / Muži I [140] Jiří Hetflajš 1982 CZE Bikesport Mohelnice